Dodaj nasz serwis do ulubionych Ustaw nasz serwis jako stronę startową
Urząd Gminy
Podstawowe Informacje
Wójt Gminy
Sekretarz Gminy
Skarbnik Gminy
Referaty Urzędu Gminy
Telefony
Regulamin organizacyjny
Strategia rozwoju
Jednostki organizacyjne
Druki w formie elektronicznej
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Oferty pracy
Bezpłatna Pomoc Prawna
Rada Gminy
Skład Rady Gminy
Statut Gminy Bestwina
Komisje
Sesje Rady Gminy
Uchwały Rady Gminy
Gospodarka
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Podatki
Działalność Gospodarcza
Ochrona Środowiska
Organizacje Pozarządowe
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
Kultura i rozrywka
Historia
Gminny Ośrodek Kultury
Imprezy
Biblioteki
Edukacja
Placówki oświatowe
Sport
Kluby sportowe
Wykaz imprez sportowych
Hala sportowa
Orlik
Pomoc Społeczna
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gmina
Podstawowe informacje
Ośrodek Zdrowia
Apteki
Zarządzanie Kryzysowe
Lecznice dla zwierząt
Jednostki OSP
Dzielnicowi
Urzędy Pocztowe
Magazyn Gminny
Komunikacja
Galeria
Galeria
Kliknij w zdjęcie aby uzyskać
powiekszenie oraz dodatkowy
opis. By zobaczyć całą galerię
kliknij w przycisk galeria.
Organy samorządowe

Euroregion Beskidy

BiP
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.

Zespół "Bestwina" w Bułgarii
Publikacja: Tomasz Kiedroń | data umieszczenia: 2017-08-31

Bułgarskie dźwięki, smaki i krajobrazy

Zespół "Bestwina" na VII Międzynarodowym Art Festiwalu Nesebyr

Bułgaria... niegdyś popularny kierunek wakacyjnych wyjazdów Polaków, dziś odkrywana na nowo. Turyści zachwycają się architekturą monastyrów, dobrym winem czy górskimi krajobrazami. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Bestwina" nie pojechał jednak na Bałkany tylko w celach turystycznych, lecz również jako ambasadorowie naszego kraju, gminy i kultury lachowskiej. Z sukcesem! - z prestiżowego, międzynarodowego festiwalu artyści przywieźli nagrodę za pierwsze miejsce w kategorii zespołów wielopokoleniowych.

     

Podróż bestwińskich regionalistów można traktować jako nagrodę za całoroczny wysiłek, szkolenie dzieci i młodzieży jak również za zdobyte trofea. Sławomir Ślósarczyk, choreograf, relacjonuje, że wyjazd rozpoczął się w dniu 14 sierpnia, w późnych godzinach nocnych. Pierwsza część pobytu została przeznaczona przede wszystkim na wypoczynek, zwiedzanie i aklimatyzację. Udało się zobaczyć słynny Rylski Monastyr, położony w kotlinie masywu Riła, ok. 120 km na południe od Sofii. Podczas spływu rzeką Ropotamo bestwinianie podziwiali rzadkie i chronione żółwie błotne.

Spotkanie z egzotyczną przyrodą miało miejsce także na malowniczym półwyspie Kaliakra, gdzie zaobserwowano czarne delfiny. Ogrody królowej Rumunii w Bałcziku zauroczyły mnogością gatunków kwiatów i kwitnących krzewów.

     

 Pan Sławek o samym festiwalu w mieście Nesebyr (spotyka się także pisownię Nessebar) pisze tak: "20 sierpnia braliśmy udział w korowodzie wszystkich zespołów. Po dotarciu pod ruiny starego miasta odegrano hymny narodowe państw uczestniczących w imprezie, połączone z podniesieniem flag państwowych. Wzbudziliśmy ogromne zainteresowanie wśród naszych rodaków wypoczywających akurat w pobliskich kurortach. Polacy niejednokrotnie podchodzili do nas i życzyli nam powodzenia… Po oficjalnych przemówieniach, w których głos zabrał między innymi burmistrz miasta, udaliśmy się do amfiteatru. Na miejscu wszystkie grupy taneczne oraz zespoły folklorystyczne zaprezentowały się na scenie po raz pierwszy." Zespoły uczestniczące w festiwalu przyjechały z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Uzbekistanu, niejednokrotnie po kilka grup z każdego państwa. "Bestwina" jako jedyna reprezentowała Polskę.

      

Następnego dnia burmistrz, pan Nikołaj Dimitrow zaprosił wszystkie delegacje na spotkanie. Wraz ze Sławomirem Ślósarczykiem zespół "Bestwina" reprezentował prezes, Ireneusz Stanclik. Była to świetna okazja do podziękowania za zaproszenie do Bułgarii oraz wręczenia symbolicznych podarunków z Bestwiny (para lalek w strojach laskich). We wtorek zespół udał się do Warny - ważnego dla Polaków miejsca, ze względu na muzeum poświęcone pamięci króla Władysława III zwanego Warneńczykiem (zginał w bitwie z Turkami pod Warną w 1444 r.).

     

     

23 sierpnia odbył się główny, oceniany przez jurorów występ konkursowy: "Ze względów technicznych na scenę wychodziliśmy jako ostatnia grupa. Montowanie mikrofonów dla jedynej kapeli regionalnej na przeglądzie grającej na żywo, okazało się niemałym wyzwaniem dla akustyków! Wyczerpani kilkugodzinnym oczekiwaniem daliśmy radę, przy dużym wsparciu Polaków oklaskujących nasz występ" - mówi Sławomir Ślósarczyk. Ogłoszenie wyników wiązało się z wielką radością dla "Bestwiny", czemu zespół dał wyraz na swoim profilu facebookowym, symbolicznie meldując wójtowi Arturowi Beniowskiemu "wykonanie zadania".

Co jeszcze utkwiło w pamięci członkom "Bestwiny"? Oczywiście jedzenie! - "Podróż do Bułgarii zwłaszcza dla naszej młodzieży była szansą na zapoznanie się z egzotycznym smakiem małży (chyba mule)  kalmarów, czy nawet ośmiornic. Największą jednak furorę robiła "caca" lokalna potrawa z maleńkich sardynek". Uczestnicy wyprawy pragną wspomnieć niezastąpioną panią przewodnik Iwonę Szamotę z którą byli już wcześniej w Macedonii. Posiada ona niesamowitą wiedzę historyczną i geograficzną, potrafi przekazać ją w bardzo profesjonalny sposób, w dodatku przepiękną polszczyzną. Jej profesjonalizm sprawił, że każdy czuł się bezpiecznie i zawsze mógł liczyć na pomoc z jej strony.  
Osobne i największe podziękowania należą się prezesowi Ireneuszowi Stanclikowi za przygotowanie i skoordynowanie całej wyprawy.

Fot. Dorota Surowiak, zespół "Bestwina"


   
 
 
Urząd Gminy, 43-512 Bestwina, ul. Krakowska 111
tel. +48 32 215 77 00,
fax. 215 77 12, e-mail: info@bestwina.pl